OPIS
Res smešno (in tudi priročno) je,
da se ljudje lahko obnašamo
tako neodvisno od tega,
kar se dogaja pod našim površjem.
Zgodbo romana Poletje v gostilni pripoveduje Nastja, nadobudna študentka slovenščine in sociologije, ki se, presenečena nad realnostjo - med poletnimi počitnicami ji ne uspe najti službe v svoji stroki -, nerada zaposli v srbski gostilni na obrobju Ljubljane. Tam se znajde v središču vsega, kar jo na tem svetu moti: od narobe izpisanih imen vin na meniju do mehkih ć-jev in trdih l-jev v govoru zaposlenih, še najbolj pa dejstvo, da se je, intelektualka z arzenalom latinskih rekov na jeziku, znašla v situaciji, kjer takšni atributi ne zaležejo prav dosti. Da je mera polna, si mora priznati, da se je, vsem svojim načelom navkljub, zagledala v enega od natakarjev. Poletje v gostilni je roman o odraščanju, o izkušnjah, ki zamajejo naše predstave o svetu, o trenutkih spoznanja, da z razdalje sodimo stvari precej drugače kot od blizu. Ali kot Nastja ugotovi sama: Vse skupaj je navadno sranje. Kup stereotipov, okoli katerih je lahko biti pameten, dokler se sam ne ujameš v njihove zanke.
MNENJE IN VTISI
Poletje v gostilni sem videvala povsod na spletu, brala sem različne recenzije in nekako me je zamikalo, da sem jo prebrala letos poleti. Ni mi bilo žal, saj me je knjiga nasmejala. Zgodbo pripoveduje Nastja, ki si mora čez poletje s študentskim delom pokriti minus na bančnem računu. Razvajeno dekle mame samohranilke s polno predsodkov glede "čefurjev" in obsedena s slovnico, začne delati v srbski gostilni. Kaj kmalu ugotovi, da so tudi srbi ljudje. Celotna zgodba je zabavna, nepredvidljiva in hitro berljiva. Dogodki v gostilni znajo biti zabavni. Sama sem se ob branju spomnila mojega študentskega dela v vaški gostilni. Smo včasih imeli podobne zabavne štorije.
Najbolj smešni lik se mi je zdel Rambo. Edini Slovenec v gostilni, pa še ta nima tipičnega slovenskega imena. Še en stereotip, ki se pojavi v knjigi. Nastja je lik ki ga imaš rad do neke mere, po drugi strani pa ga malo sovražiš. Na momente se mi je zdela taka razvajena smrklja, drugače pa je prav prijetno dekle za družbo. Sem upala, da bo mogoče kaj več romance s kakim sodelavcem. Se mi opazi, da berem pretirano romantične romane in potem pričakujem romantične scene povsod.😁
Drugače je res odlična knjiga izpod slovenskih rok. Zadnje čase sem prebrala kar nekaj domačih avtorjev in opažam, da ustvarjajo super zgodbe. Poletje v gostilni je eden izmed mojih najljubših. Knjigo priporočam za branje mladini in odraslim. Mislim, da Lara skriva še ogromno talenta v sebi.
POVEZAVA ZA NAKUP KNJIGE
AVTOR
LARA PAUKOVIČ se je po klasični gimnaziji Poljane vpisala na študij primerjalne književnosti in anglistike na filozofski fakulteti v Ljubljani. Leta 2015 je diplomirala z nalogo Vermeer v romanesknem ciklu Marcela Prousta Iskanje izgubljenega časa, trenutno pa zaključuje magistrski študij. Piše kritike, kratke zgodbe in članke za različne slovenske literarne portale in revije, organizira literarne dogodke in je literarna urednica spletne kulturne platforme Koridor - križišča umetnosti. Poletje v gostilni je njen romaneskni prvenec.
Ste prebrali kakšno knjigo slovenskega avtorja?
Pojdite brat! Knjigoljubka Maja